Co zrobić, gdy nasza motywacja jest na poziomie zerowym?

 

 

1. Określ plan działania.

 

Na początku, gdy się za coś zabieramy mamy w sobie wielki zapał do pracy. Gorączkujemy się, niecierpliwimy, już chcielibyśmy to mieć, potrafimy całe dnie spędzić nad danym zadaniem, nie spać i nie jeść. Aczkolwiek z czasem mogą pojawić się takie czynniki, które spowodują, że ta nasza energia i wola walki osłabnie. I w końcu może być tak, że całkowicie zrezygnujemy z ukończenia zadania.
Taka sytuacja dopada nas wtedy, gdy już jakiś czas minął od początku naszego zaangażowania, wypatrujemy pierwszych efektów, i widzimy, że nic wielkiego się nie zadziało. Wydaje nam się wówczas, że ciągle pracujemy, ćwiczymy, wylewamy siódme poty, staramy się najlepiej jak tylko się tylko da, a mimo to dalej nic nie widać. Waga bez zmian stoi w miejscu, już nie chce nam się w kółko  powtarzać, tych samych obcych słówek, wszystko staje się po woli nudne i męczące.
Jednym słowem ZERO MOTYWACJI. Gaśnie nasz wewnętrzny ogień. Wstępne przeszkody wyczerpały całą naszą energię do dalszej pracy. Mamy wrażenie, że wszystko co zrobiliśmy do tej pory jest zupełnie bezsensu. A skoro nie mamy żadnych korzyści to po co dalej się z tym męczyć.

Na pewno każdy z nas przechodził to nie raz. Standardowa sytuacja, prawda?

I tu pojawia się pytanie: jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Co zrobić, żeby coś takiego nie miało miejsca? Jak podtrzymać ten wewnętrzny ogień?

 

Po pierwsze już na starcie musimy zaakceptować to, że na początku wszystko wydaje się małe. I jest to coś zupełnie normalnego, tak jest ze wszystkim i taka jest kolej rzeczy. Natomiast śmiało możemy spodziewać się tego, że wraz z upływem czasu i z konsekwentnym działaniem te POZYTYWNE ZMIANY będą coraz większe.
Mamy prosta matematykę: 2+2=4, gdzie cyfra 4 to nasz EFEKT,CEL, a na każdy EFEKT, CEL składają się poszczególne czynności, które musimy wykonać. Jednym słowem efekt to SUMA NASZYCH DZIAŁAŃ z poszczególnych etapów. Im szybciej ta suma będzie rosła, tym CEL będzie coraz bardziej widoczny.  Jak szybko nastąpią zmiany?  Nie raz zobaczymy je od razu, a innym razem później. Tak jak z oszczędzaniem: raz wrzucimy do skarbonki sto złotych, innym razem pięć złotych, a jeszcze innym razem jednego grosza.
Za każdym razem nastąpiła jakaś zmiana – bardziej zauważalna lub mniej. Im większe działanie, większy wysiłek tym szybciej przybliżamy się do upragnionego celu.
 Zanim przystąpimy do zadania trzeba prześledzić jego cały proces i podzielić go na mniejsze etapy. Należy sporządzić dokładny plan działania oraz określić jego indywidualną specyfikę i naturę.
Jeżeli zamierzamy napisać wypracowanie, możemy to zrobić w godzinę, ale jeżeli zamierzamy pozbyć się 5kg i chcemy to zrobić bez szkody dla naszego organizmu będziemy potrzebowali około miesiąca lub dwóch.
Poza tym, aby motywacja była wystarczająco silna ZAMIERZONY EFEKT KOŃCOWY musi być dla nas bardzo ważny, atrakcyjny i naprawdę satysfakcjonujący.

 

 

Co nas może motywować ???

  • piękna, zgrabna i wyrzeźbiona sylwetka,
  • poprawa stanu zdrowia,
  • poprawa wyglądu zewnętrznego
  • zdany egzamin,
  • możliwość zarobienia pieniędzy, które pozwolą nam kupić coś o czym marzymy: auto, mieszkanie, dom,
  • wyjazd na wakacje
  • możliwość zdobycia lepszej posady w pracy,
  • skończenie kursu językowego i możliwość swobodnego rozmawiania w innym języku
Ważne jest też to, abyśmy się dobrze przygotowali zanim zaczniemy. Chaotyczne działania, z reguły prowadzą donikąd.
Zróbmy sobie dokładny plan. Zaznaczmy stan wyjściowy – START i  stan końcowy – METĘ (efekt ostateczny). Wyznaczmy po kolei etapy, przez które trzeba przejść, aby dotrzeć do METY. Dobry plan to podstawa SUKCESU.😊😉☝
Mając plan będziemy chętniej wykonywali poszczególne zadania, będzie to w jakimś stopniu uporządkowane. Nie będziemy tracili czasu na zastanawianie się nad tym, co mamy robić danego dnia ponieważ to już będzie określone w naszym planie, nam pozostanie tylko to wykonać. Widzimy dokąd zmierzamy, mamy wyznaczone poszczególne ETAPY, widzimy, które ETAPY mamy już za sobą i które są jeszcze przed nami.

 

START ➤ 1 ETAP ⟹ 2 ETAP ⟹ 3 ETAP ⟹ 4 ETAP ➤ META 🙌😊

Dodatkowo, żeby było jeszcze łatwiej poszczególne ETAPY możemy podzielić na mniejsze DZIAŁANIA.

ETAP 1 ➨ DZIAŁANIE 1 + DZIAŁANIE 2 + DZIAŁANIE 3
Świadomość tego ile już zrobiliśmy do tej pory i, tego że nasz CEL jest już tak blisko bardzo motywuje do dalszej pracy. 😊🙌

Możemy tez wprowadzić SYSTEM NAGRADZANIA SIEBIE za dotarcie na poszczególne etapy.

 

2. Musimy być wytrwali i uzbroić się w cierpliwość.

 

Gdy się już za coś weźmiemy, to z reguły najtrudniej jest nam wytrwać przez pierwsze dni bądź przez pierwsze tygodnie.  Zaczynamy działać i od razu wypatrujemy efektów, a ich jeszcze nie ma albo są mało widoczne, nie takie jakbyśmy chcieli (bo my przecież od razu byśmy chcieli być piękni, młodzi, szczupli, bogaci itp.), a tu tak nie ma. I co jest???  IRYTACJA….bo przecież działamy, a nic nie ma.
Skaczemy, pocimy się, biegamy i nic, waga dalej stoi jak stała.
Jesteśmy źli na cały świat i na samych siebie.

Cierpliwości!!! Nie od razu Rzym zbudowali!!!!  😏😋😊🙉

Gdy zamierzamy schudnąć to bądźmy wyrozumiali dla siebie i dla swojego ciała. Uszanujmy to, że jesteśmy żywymi organizmami, pozwólmy swojemu ciału dojść do oczekiwanej formy we właściwym czasie. Każdy organizm rządzi się własnymi prawami. Zapuściliśmy się przez lata, pozwalaliśmy sobie na Mc Donaldy, piwo i objadanie się słodyczami po nocach, a teraz chcielibyśmy, aby nasze ciało w mgnieniu oka miało talię osy. To tak jakbyśmy, przez miesiąc nie przeczytali ani jednej strony, a potem w godzinę chcielibyśmy wchłonąć całą książkę mającą dwa tysiące stron. Raczej tak się nie da! Nie tędy droga!

 

3. Systematyczność w działaniu.

 

Musimy zrozumieć , że nasza praca będzie miała sens tylko wtedy, gdy będzie SYSTEMATYCZNA i DOKŁADNA.
Jest to proces złożony, trwający w czasie, któremu musimy poświęcić tyle tego czasu, ile on faktycznie wymaga w zależności od specyfiki zadania. Trzeba zrobić to tak jak należy, żeby się później nie wracać i nie tracić czasu na poprawki.

4. Albo robimy coś na serio – czyli porządnie i dokładnie, albo nie robimy tego wcale!

Robiąc coś “po łebkach” tylko to sobie utrudniamy, nasz efekt odwlekamy jeszcze bardziej w czasie. Zaczęliśmy coś robić byle jak – nie udało się – i znowu zaczynamy od nowa. A robiąc to tak jak należy moglibyśmy być już dużo dalej, bez zbędnego stresu i nerwów.

5. Bądźmy konsekwentni i uczciwi wobec samych siebie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy chcemy to na pewno osiągnąć, czy jesteśmy gotowi poświęcić temu tyle czasu ile potrzeba i przyłożyć się do tego tak jak należy – nie zabierajmy się za to w ogóle, bo szkoda naszego czasu.
Czasem kombinujemy iść na skróty, ale nie zawsze wychodzi to na dobre. Są rzeczy, które faktycznie możemy zrobić szybciej, łatwiej, ale są też rzeczy, które wymagają odpowiedniego czasu i w żaden sposób nie przyśpieszymy tego, aby mieć to “coś” od razu. Nieraz okazuje się, że takie działanie jest wadliwe, nietrwałe, niedokładne i jeszcze szybciej tracimy to co przez moment zyskaliśmy. Cel do którego dążymy tylko się oddalił w czasie, my musimy zaczynać od nowa i koło się zamyka.

6. Bądźmy skuteczni w tym co robimy!

Czasem zabierając się za coś robimy to “na odczep się”. To tak jakby ktoś zmywając naczynia umył tylko pół garnka, a drugiej połowy już  mu się nie chciało – no bo przecież herbaty można się jakoś napić (to jaki sens tracić czas na takie zmywanie???!!! skoro wynik końcowy jest taki sam jak wyjściowy: brudny garnek. Działanie głupie i zbyteczne. Takie oszukiwanie samego siebie –  no bo przecież zrobiłem/am, a że byle jak to już nie ważne.
PODSUMOWUJĄC….
CZŁOWIEK SUKCESU to ktoś, kto planuje swoje zamiary, jest świadomy drogi jaką musi przejść, nie działa po omacku, jest cierpliwy, ambitny, staranny, dokładny konsekwentny, jest przekonany do tego co robi, potrafi wytrwać do końca, i w efekcie osiąga CEL😊🙇.
Warto być cierpliwym i wytrwałym, nie ulegać pierwszym pesymistycznym nastrojom…. bo za miesiąc dwa,….efekty będą tak ogromne, że przerosną nasze oczekiwania. Na wszystko trzeba zapracować. Na wszystko potrzeba czasu i nic samo nie powstanie. Aby coś osiągnąć trzeba przede wszystkim zacząć. Więc do dzieła!!! 😊😉☝