Potencjał energetyczny organizmu (vis vitalis), czyli czemu nam się nie chce

siła, energia,power, działanie, zmęczenie, pokarm, potencjał organizmu

Potencjał energetyczny (czyli jakie są nasze możliwości energetyczne): wysoki czy niski, dodatni czy ujemny? Mamy siłę, chęci czy nie mamy? Jaka jest nasza kondycja??? 

Potencjał energetyczny określa ogólne możliwości naszego organizmu, jego aktywność, możliwości, energię, kreatywność, siłę, zapał, witalność, żwawość, sprawność, dynamikę, efektywność, wydajność, chęci do działania , formę, ikrę itp.

Nasz organizm możemy porównać do baterii, którą trzeba co jakiś czas ładować bo jeżeli się rozładuje to będziemy zmęczeni, ospali, nie będziemy mieli siły i chęci do niczego. Podobnie działają telefony, gdy bateria jest na wyczerpaniu- załącza się system oszczędzania energii. Jak nie podłączymy do ładowarki to w końcu padnie całkowicie.

Nam również zależy na tym, aby być zawsze naładowanym energetycznie. Także, gdy czujemy się źle to znak, że pora podnieść poziom naszej mocy.

Człowiek z deficytem energii wewnętrznej jest ciągle zmęczony, senny, apatyczny, przygnębiony i obojętny.

Jakie są źródła energii? Od czego ona zależy?

Siłę naszego organizmu odnawiają min.:

  1. sen
  2. pokarm
  3. woda
  4. aktywność fizyczna
  5. odpoczynek itp.

Sen 

powinien być odpowiednio długi , tutaj zdania są podzielone bowiem jednym starcza 5 godzin, inni potrzebują 10 godzin. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji,grupy wiekowej itp. Średnio można przyjąć, że potrzeba ok. 7-8 godzin niezakłóconego snu, najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu. Ważne jest, żeby był wygodny materac.

Pokarm


To co jemy powinno być świeże i naturalne. Produkty długo leżące tracą swoje wartości. Natomiast żywność przetworzona nie zawiera praktycznie żadnych wartości odżywczych. Często do takich produktów dodawane są substancje smakowe, które uzależniają nasz mózg. To dlatego ciągle odczuwamy chęć jedzenia czegoś co nie jest zdrowe. W umyśle wytworzyła się ścieżka-powstało skojarzenie, że zjedzenie danej rzeczy sprawia nam przyjemność i organizm ciągle się tego domaga.
Niestety nie zawsze to co dobre w smaku jest zdrowe. Tego typu produkty zamulają nas, nie dostarczają prawie żadnych składników odżywczych i jeszcze organizm traci własną energię na ich strawienie. W zamian nie dostaje żadnej energii. Suma sumarum nasz potencjał energetyczny zamiast wzrosnąć spada. Uzależnienie od tych produktów powoduje, że często do nich wracamy i tu koło się zamyka. Zamiast przybywać energii to ciągle jej nam ubywa. Dodatkowo powstają jeszcze niedobory.

We krwi krąży nadmiar toksyn bo organizm nie daje rady ich usuwać-brakuje odpowiednich substancji odpowiedzialnych za ich neutralizacje, witamin, minerałów itp.

Francuski inżynier- Simoneton na podstawie badań udowodnił, że tylko żywe komórki roślin i zwierząt wysyłają promieniowanie.

Nasze organizmy (w tym zwierząt) wytwarzają promieniowanie o długości fal ok. 6500A (angsztremów).

Świeże warzywa , owoce, orzechy, zboża wytwarzają fale ok. 9000 A.

Przetworzone produkty typu :konserwy, gotowe dania, chipsy, majonezy, mięso i inne produkty mięsne, również kawa, herbata, alkohole, margaryny, cukier itp – ok. 3000 A, tym samym będą one znacznie obniżać nasz potencjał. Po takim jedzeniu czujemy się ociężali i zmęczeni.


Promieniowanie poniżej 6500 A uznawane jest jako szkodliwe, powyżej 6500 A jako korzystne.

Możemy zrobić test, przez jakiś czas odżywiać się tylko produktami emitującymi fale ok. 9000A i sprawdzić jak się będziemy przy tym czuli.

Wniosek z tego taki, że możemy zjeść coś bardzo kalorycznego, ale nie da nam to żadnej energii, mało tego jeszcze ją nam odbierze, ze względu na swój niski potencjał. Bilansując nasz potencjał i potencjał przetworzonego pokarmu o ok. 3000 A będziemy na minusie, ok. 3500A.

WODA

Bez niej życie by nie istniało. Składamy się w 70% z wody. W wodzie rozpuszczają się różne substancje i witaminy. Z jej udziałem zachodzi wiele procesów chemicznych, zapewnia odpowiednie nawilżenie, reguluje temperaturę ciała, rozpuszczane są w niej substancje toksyczne, których organizm musi się pozbyć itp. Dziennie powinno się wypić około 2 l wody. Gdy jej brakuje stajemy się zmęczeni, rozdrażnieni. Skóra staje się sucha, narządy gorzej pracują, krew staje się gęsta i wolniej transportuje substancje i tlen.
Trzeba dbać o właściwe nawodnienie każdego dnia. Najlepiej szukać takiej, która zawiera bogaty skład mineralny.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Przyśpiesza krążenie i tym samym cały nasz metabolizm. Organizm szybciej usuwa toksyny, spala nadmiar tkanki tłuszczowej. Wydzielają się endorfiny, dotleniamy wszystkie komórki, dzięki temu wszelkie procesy zachodzą lepiej i sprawniej. Mięśnie stają się mocniejsze, poprawiają się rysy ciała, stajemy się smuklejsi, zgrabniejsi, wyglądamy o wiele młodziej.
Wystarczy 30 min dziennie aby uzyskać wiele korzyści.

ODPOCZYNEK


Relaks to również nieodłączny aspekt regeneracji sił witalnych, zarówno ciała jak i psychiki.Czasem po prostu trzeba wyłączyć telefon, odciąć się od pracy i codzienności. Usiąść i przemyśleć wszystko, zastanowić się nad sobą. Czy to co robimy to, aby jest to, czy może pora coś zmienić? Warto określić własne cele i priorytety. Świadomość tego dokąd zmierzamy ułatwia nam osiąganie naszych wytycznych. Idąc “donikąd” szybko się wypalimy. Stracimy poczucie sensu i wiary, w to co robimy.

PODSUMOWUJĄC

Jesteś tym co jesz, słabe jedzenie to słaby człowiek.


Sukces tkwi w tym, aby umieć podnieść poziom własnej energii we właściwy sposób.Ważne, żeby te jej podstawowe źródła nie zostały zakłócone. Wybierając pokarmy kierujmy się racjonalnym myśleniem, a nie zachciankami, gdyż często są dla nas zgubne. Zanim wypijemy kolejną kawę czy sięgniemy po następnego energetyka warto zastanowić się nad własnym trybem życia i codziennymi – nie koniecznie dobrymi nawykami. Substancje pobudzające działają krótko. Najgorsze, że często je nadużywamy. Warto wprowadzić pewne modyfikacje, a zmianie ulegnie nie tylko nasze samopoczucie, ale i całe nasze życie. Większość chorób organizm sam pokona. Zniknie zmęczenie, będziemy w stanie osiągnąć więcej, pójść dalej.