Robić coś z pasją, z powołania – co nam to daje? dlaczego warto mieć pasję, hobby?

 

 

Robiąc coś z pasją to znaczy wykonywać to “coś” z  radością, z zainteresowaniem, z ekscytacją – coś co nas nie męczy, bez względu na to ile byśmy nad tym nie siedzieli, trudno jest nas od tego oderwać.
Pochłania nas całkowicie bez reszty, dobrowolnie angażujemy się w daną rzecz, czynność całym sobą i całym swoim sercem.

Co lubisz robić najbardziej? Przypomnij sobie jakie uczucia Ci towarzyszą, gdy się temu oddajesz?

  • czujemy się wolni, swobodni, jesteśmy szczęśliwi
  • relaks, odprężenie
  • satysfakcja, radość

Podczas wyborów życiowych warto kierować się takimi kryteriami.

Wybierając kierunek studiów czy też pracę, kierujmy się naszymi własnymi zainteresowaniami, nie decydujmy się na jakąś opcję tylko dlatego, że ktoś bliski uważa to za dobry wybór ze względu na dostępność pracy w danym tym zawodzie czy dobre zarobki itp.
Nieraz wewnątrz czujemy coś wręcz odwrotnego, niechęć, ale dla świętego spokoju, żeby rodzice nie marudzili decydujemy się na ten krok i potem się z tym borykamy. Pamiętajmy, że to są lata ciężkiej pracy i w efekcie może się okazać, że to był zmarnowany czas, którego już nie odzyskamy.
To co się podoba innym, może jest dobre dla innych, ale nie zawsze będzie dobre dla nas. Pamiętajmy, że potem to my będziemy się z tym męczyli długie lata albo i całe nasze życie, a nie ten ktoś kto nas przekonuje do własnych racji.
Każdy z nas jest inny , każdy ma inne talenty, zdolności i upodobania. W głębi serca, dobrze wiemy co nam sprawia radość, dlatego zawsze pytajmy się siebie czy taki wybór jest zgodny z naszym wnętrzem.
Nie ma nic gorszego, gdy mamy problem, żeby wstać rano i wyjść do pracy, gdyż już na samą myśl o niej czujemy złość i nerwy. Potem tylko spoglądamy niecierpliwie na zegarek, czekamy kiedy w końcu wybije godzina 16 i wyjdziemy do domu. Wynagrodzenie też nas często nie zadowala. I tak od poniedziałku do piątku dzień za dniem, miesiąc za miesiącem…..a lata lecą. Czy chcesz, aby już tak było zawsze?
Życie mamy jedno i czy, aby takiego życia chcemy?
Ile zdrowia i energii nas to kosztuje? – niepotrzebny stres, nerwy, depresja, ciągle doły bo tak naprawdę jesteśmy nieszczęśliwi 😐
Nie gódźmy się na taki stan rzeczy. Bierzmy życie we własne ręce.
Nie przyjmujmy co popadnie, ale wybierajmy to co daje nam satysfakcję i będzie nas uskrzydlało – będzie nas rozwijało, sprawi, że będziemy wzrastali, a efekty i osiągnięcia wytworzą w nas chęć poświęcania się tamu jak najczęściej i bez poczucia jakiegokolwiek przymusu, zwyczajnie staną się naszą siłą napędową.
Nie obawiajmy się przeszkód. Każdego przysłowiowo do czegoś “ciągnie”, skoro czujemy radość i robimy to bez wysiłku – to znaczy, że mamy ku temu własne predyspozycje i zdolności. To już połowa sukcesu, dokładając wszelkich starań wszystko powinno się udać.
W zależności od tego czy robimy coś z przymusu czy też z własnej chęci towarzyszą nam różne emocje:
  • negatywne (niszczące uczucia, robimy coś z przymusu, coś czego nie znosimy)
  • pozytywne (budujące uczucia, robimy coś co uwielbiamy i cieszymy się, że możemy się temu poświęcać)

 

Negatywne emocje zatruwają nas i wszystko wokół nas. Przekłada się to na nasze zdrowie i relacje z najbliższymi. W pracy też nie przykładamy się do naszych obowiązków tak jak należy. Brakuje przysłowiowego “wiatru w żagle”.
Nawet, gdy już pójdziemy w tym niewłaściwym kierunku i po jakimś czasie się ockniemy, że to jednak nie to, starajmy się coś robić, aby zmienić ten stan rzeczy. Nie czekajmy z założonymi rękoma – trzeba działać, zdobywać kwalifikacje i wrócić na właściwy tor, aby móc robić to co sprawia nam radość.

 

 

Ile kosztuje Cię droga do tego co chciałbyś robić?
Może będziemy musieli w jakiś sposób ciężej zapracować na to, aby w przyszłości cieszyć się z tego co robimy, zrezygnować z czegoś, skończyć jakiś kurs, ale w końcu nadejdzie chwila, gdy obecny stan ulegnie zmianie. Robiąc coś wbrew sobie “płacimy” jeszcze więcej.

 

Ile kosztuje Cię droga, która podążasz teraz, jakie koszta i straty ponosisz?
Ciągle jesteśmy podirytowani, przemęczeni, a kumulujący się stres to jak wiadomo również choroby i kłopoty ze zdrowiem. Na dłuższą metę możemy się wykończyć.
Są tacy co powiedzą, że nie mają możliwości robić tego co kochają, ze względu na różne okoliczności (zdrowie, rodzina, praca, finanse), a inni stwierdzą, że ta możliwość lub niemożliwość zależy od nas samych. Jeżeli naprawdę będziemy chcieli, to w końcu znajdziemy jakieś rozsądne rozwiązanie. Trzeba próbować. Najgorsze to tkwić w tym stanie, narzekać i nic nie robić, żeby to uległo zmianie.
Musimy kierować się własnym rozsądkiem i ocenić czy w tej kwestii warto posłuchać czyjegoś zdania.
To, że ktoś uważa, że się nie da nie znaczy, że w naszym przypadku będzie tak samo.
Niektóre osoby, aby nie czuły się samotne we własnym nieszczęściu będą próbowały wciągać w nie inne.
Warto im otworzyć oczy i pokazać, że jest inaczej, że trzeba zawalczyć o własne szczęście.
Jeżeli my sami nie damy sobie prawa do własnego szczęścia to kto nam je da?
Wszelkie przeciwności warto dokładnie przeanalizować, nieraz rozwiązanie problemu tkwi w nas samych.
Gdy robimy coś z powołania to tak jakbyśmy byli całe życie wolni, praca przestaje być pracą, zamienia się w prawdziwą przyjemność, a czas mija wtedy tak szybko, że nawet tego nie dostrzegamy. 😊

 

A Ty jaką masz pasję, co lubisz robić najbardziej???

podziel się w komentarzu 😊 😉