“Zioła z polskich łąk” Zbigniewa T. Nowaka – recenzja książki.

Recencjza książki "Zioła z polsich łąk" Zbigniewa Nowaka

 

Ostatnio, gdy byłam w księgarni i przeglądałam regały w poszukiwaniu nowości z tematyki zdrowotnej, natknęłam się na książkę pt.” Zioła z polskich łąk” autorstwa Pana Zbigniewa T. Nowaka, wydaną przez krakowskie Wydawnictwo AA. Oczywiście jak to każda kobieta 😉 lubię, gdy coś jest ładne i estetyczne. Dlatego nie dziwcie mi się, że już na dzień dobry kupiła mnie bardzo ładna okładka tej książki. Postanowiłam dodać jej krótką recenzję. Po przejrzeniu kilku kartek widać, że książka jest naprawdę dobrze opracowana. Zawiera nie tylko precyzyjne opisy ziół, ale i piękne ilustracje. Jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, przyjaznym każdemu czytelnikowi. Krótko mówiąc, autor tej pozycji dzieli się z nami swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. Już na samym wstępie zachęca nas, abyśmy zapoznali się z właściwościami roślin leczniczych. Mówi o ich cennych walorach zdrowotnych i leczniczych. Zapewnia nas o wielu korzyściach jakie możemy odnieść jeśli nauczymy się z nich korzystać na co dzień.

 

Zioła z polskich łąk. Zbigniew Nowak

 

Jakiś czas temu, w jednym z popularnych programów śniadaniowych, miałam okazję wysłuchać ciekawego wywiadu z udziałem Pana Nowaka, jako eksperta w dziedzinie zielarstwa. Muszę przyznać, że posiada nie tylko fachową wiedzę, ale też jest bardzo sympatycznym człowiekiem. Z tego co wiem, to są jeszcze dostępne powtórki z tego wywiadu. Z informacji zawartych na okładce możemy się dowiedzieć, że autor tej pozycji jest znawcą ziół i roślin z ponad 30-letnim stażem. Posiada ogromną wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i zdrowej diety. Na swoim koncie ma zgromadzone 44 książki, dużą ilość artykułów prasowych i audycji radiowych bo ponad 1500. W trakcie swojej pracy współpracował z takimi autorytetami jak ojciec Grzegorz Sroka i prof. Aleksander Ożarowski.  To dowodzi temu, że uczył się od najlepszych w tej dziedzinie. Poza tym prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie wykłada naukę o zdrowiu.
Oprócz książki pt. “Zioła z polskich łąk” Pan Nowak wydał jeszcze wiele innych ciekawych pozycji np: “Miażdżyca i cholesterol”, “Zioła dla zdrowia dzieci” czy “Antybiotyki z apteki Pana Boga”.

 

Recencjza książki "Zioła z polsich łąk" Zbigniewa Nowaka

 

Wracając do opisu samej publikacji warto zauważyć, że autor dokładnie omawia w niej:

  • właściwości lecznicze ziół
  • zastosowanie ziół na różne dolegliwości
  • genezę i pochodzenie roślin leczniczych
  • przeciwwskazania do stosowania danej rośliny, czyli kiedy lepiej jej unikać bądź zachować środki ostrożności

Poza tym podaje różne przydatne przepisy na nalewki, syropy, miody z ich wykorzystaniem np:

  • syrop biostymulujący z liści babki lancetowatej pomocny na kaszel i przy schorzeniach dróg oddechowych
  • miód z kwiatami koniczyny łąkowej na schorzenia kobiece (np. klimakterium)
  • winko z mniszka lekarskiego na wzmocnienie całego organizmu
  • maseczka przeciwtrądzikowa z kwiatów mniszka
  • lek przeciw osteoporozie  z zastosowaniem pokrzywy i skorupek z kurzych jaj

 

Recencjza książki "Zioła z polsich łąk" Zbigniewa Nowaka

 

Mało tego, żeby nie było nudno 😊 autor przytacza różne ciekawostki na temat danych ziół oraz dawne wierzenia ludowe z nimi powiązane. W moim prywatnym odczuciu, inne pozycje o tej samej tematyce najczęściej są pisane dość sztywnym stylem. Takim jaki mamy w słownikach czy encyklopediach. A tutaj autor zrobił to zupełnie inaczej i tym samym bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. W efekcie ta publikacja jest nie tylko ogólnym leksykonem ziół, ale i zbiorem ciekawych opowieści na ich temat. Książka jest dowodem na to, że natura ma dla nas bogate zaplecze skutecznych leków i medykamentów. Wystarczy tylko zacząć z nich korzystać, aby się o tym przekonać.

 

W książce pt. “Zioła z polskich łąk” znajdziemy informacje o dość popularnych ziołach tj. mniszek lekarski, babka lancetowata czy lucerna siewna, ale są też wymienione i te mniej znane np. ostrożeń warzywny czy żywokost lekarski.

Nie wiem czy wiecie, że ostrożeń warzywny ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych metabolitów, w tym z kwasu moczowego. Kwas moczowy przeważnie osadza się w tkankach miękkich organizmu, a najczęściej w stawach i chrząstkach stawowych. Jego obecność w tkankach i narządach w dalszej konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych i obrzęków. Z czasem może dojść do takich chorób jak artretyzm, podagra czy zapalenie stawów. W dawnej medycynie ludowej panowało przekonanie, że kąpiel w odwarze z ostrożenia warzywnego ma zdolność oczyszczać organizm nie tylko z toksyn, ale i z negatywnych energii czy uroków. Woda po takiej kąpieli staje się czarna, mętna i pełna tzw. farfocli. Te i inne ciekawe informacje znajdziecie w książce Pana Zbigniewa T. Nowaka.

 

Recencjza książki "Zioła z polsich łąk" Zbigniewa Nowaka

 

TYTUŁ: ZIOŁA Z POLSKICH ŁĄK
AUTOR: ZBIGNIEW T. NOWAK
WYDAWNICTWO: AA KRAKÓW 2017
ILOŚĆ STRON: 328

PODSUMOWUJĄC

Od strony wizualnej książka jest naprawdę pięknie wydana, w twardej oprawie. Poza tym zawiera niezwykle cenne i konkretne informacje. Tutaj duży plus zarówno dla autora jak i samego wydawnictwa. Pan Zbigniew przedstawia czytelnikowi nie tylko zioła, ale także sposób w jaki możemy je wykorzystać. Do tego długa lista przepisów i wskazówek w niej zawartych jest naprawdę imponująca. Na każdej stronie mamy mnóstwo przydatnych porad. Jednym słowem widać, że jest pisana od serca 😊. Myślę, że ten egzemplarz będzie niezwykle przydatny nie tylko dla miłośników ziół, ale i dla każdego kto choć trochę interesuje się tym tematem i chciałby bliżej się z nim zapoznać. Ja osobiście, na pewno sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

 

Warto zajrzeć:

https://www.facebook.com/ZbigniewTNowakKsiazki/

https://www.empik.com/apteka-na-lace-nowak-zbigniew-t,p1075834316,ksiazka-p